Adidas Adizero Evo SL Woven M för herrar är en lätt löparsko med egenskaper från Adidas superskor och ger en grym kombination av tävlingskänsla och träningskomfort. Den responsiva och grymma Lightstrike pro-mellansulan ger härlig studs i steget och riktigt fin energiåtergivning som passar perfekt när du vill trycka på lite extra och höja farten i passet. Men också när du bara vill ha en modell som är otroligt skön att springa i. Ovandelen i Woven-versionen är mer precis och stabilare.
Mellansulan består av Adidas superfoam Lightstrike Pro som har riktigt bra dämpning och grym energiåtergivning. Integrerat i mellansulan under mellanfoten finns en nylonplatta som hjälper till att stabilsera skon men samtidigt också driva dig framåt i steget. En mer framfots-rocker gör att man snabbt drivs framåt i steget och ger en snärtigare känsla.
Ovandelen är tillverkad i en ventilerande vävt material som gör den mer slitstark och stabilare, en precis passform efter foten ger et säkert och bekvämt löpsteg. Den är lätt, sömlös och håller foten på plats även i högre farter. Hälkappan är förstärkt för att ge extra stöd och stabilitet
Yttersulan har noga utvalda områden med gummi för att minimera vikt men samtidigt ha greppet där det behövs. Continental-gummi framtill och Clear rubber i hälen ger ett pålitligt grepp oavsett underlag eller fart.
Adizero Evo SL skulle man kunna kalla en super-trainer på grund av flera egenskaper. Denna passar utmärkt för tempopass, intervaller och på tävlingsdagen. En riktig do-it-all-modell!