Petzl Nao RL är det självklara valet för trail-löpning och ultralöpning! Den uppladdningsbara pannlampan NAO RL ger 1500 lumen ljusstyrka och väger bara 145 gram.
Med REACTIVE LIGHTING®-teknik anpassas ljusstyrkan automatiskt efter omgivningsljuset och det krävs mindre manuell hantering och brinntiden optimeras. Minsta brinntid på 5 timmar i REACTIVE LIGHTING®-läge (STANDARD-nivå). Dessutom gör den röda belysningen på baksidan av pannlampan att du syns i mörkret. Det röda ljuset lyser kontinuerligt eller stroboskopiskt och slås snabbt på eller av på baksidan med en separat knapp.
Lampan har tre vita belysningsnivåer: MAX BURN TIME, STANDARD (bättre balans mellan effekt och brinntid) och MAX POWER.
Huvudbandet är bekvämt balanserat, lätt att justera och ger utmärkt stöd under långa och krävande lopp. Batteripaketet sitter baktill för att fördela pannlampans vikt över hela huvudet, vilket gör den balanserad och bekväm att bära. Tunn och flexibel frontplatta för bättre anpassning till olika huvudformer med snabb och enkel justering baktill. Den har även en extra rem upptill för optimalt stöd.
Litiumjonbatteri på 3200 mAh, uppladdningsbart via USB-port av typ C med batteriindikator med fem nivåer för exakt övervakning av batteriets laddningsnivå. Det uppladdningsbara R1-batteriet kan användas som reservbatteri för att ladda andra enheter, såsom telefoner eller klockor.